Top
STRONA GŁÓWNA
BITWY
KSIĘGA GOŚCI
MAPA STRONY

MIDWAY 1942

FAKTY W PIGUŁCE

Data:4−6 czerwca 1942
Konflikt:II wojna światowa (1939 − 1945)
Miejsce:w pobliżu atolu Midway, środkowy Pacyfik
Rezultat:zdecydowane zwycięstwo USA

STRONY KONFLIKTU

vs
Cesarstwo Japonii   Stany Zjednoczone

DOWÓDCY

Isoroku Yamamoto;
Chūichi Nagumo;
Nobutake Kondō;
Tamon Yamaguchi (†);
Boshirō Hosogaya
vs Chester W. Nimitz;
Frank J. Fletcher;
Raymond A. Spruance

LICZEBNOŚĆ ARMII

Ordre de Bataille

vs

Ordre de Bataille

STRATY

3057 ludzi;
4 lotniskowce;
ciężki krążownik;
332 samoloty
vs 307 ludzi;
lotniskowiec;
niszczyciel;
150 samolotów 

Pierwsze miesiące wojny na Pacyfiku toczyły się pod dyktando Japończyków, którym nie mogli się oprzeć ani Brytyjczycy, ani osłabieni nalotem na Pearl Harbor Amerykanie. W ciągu kilku miesięcy pod panowaniem cesarza znalazły się m.in. Singapur, Birma, Malaje, Filipiny, atole Wake i Guam, oraz Holenderskie Indie Wschodnie. Odbudowa floty Pacyfiku odbywała się jednak bardzo szybko i już w maju 1942 r. doszło na Morzu Koralowym do bitwy, która okazała sie taktycznym sukcesem Amerykanów: zniweczono usiłowania Japończyków zmierzających do odcięcia australijskiej linii dostaw, i uniemożliwiono im desant pod Port Moresby.

Kolejnym celem Japończyków miał być leżący między Japonią a Hawajami atol Midway. Głównodowodzący Cesarskiej Floty Isoroku Yamamoto dążył do stoczenia walnej bitwy, w której mógłby zniszczyć amerykańskie lotniskowce. Atak na strategicznie ważną wyspę miał zmusić Amerykanów do koncentracji floty i przyjęcia walki na japońskich warunkach. Złamanie szyfrów Cesarskiej Floty pozwoliło jednak Amerykanom poznać dokładne plany przeciwnika i zastawić na japoński zespół uderzeniowy zasadzkę.

Opracowanie zawiera zarys sytuacji na Pacyfiku w pierwszych miesiącach konfliktu, omówienie przygotowań do decydującego starcia oraz opis bitwy o Midway i konsekwencje klęski japońskiej floty.

  • DO GÓRY
  • DALEJ
Copyright © 2007−2017 by historycznebitwy.info | All rights reserved. | Design by Misiek